Dodał: jarko3333
04.03.2010 20:13
Kategoria: Filmy DivX/XviD
Rozmiar: 486.89 MB
Seed'ów: (?)
Leecher'ów: (?)
Pobrań: (?)
Kondycja:
|
Nocna Zmiana czyli Lewy Czerwcowy - Upadek Rządu Olszewskiego *1992*
***************************************************************
Jest to thriller dokumentalny o wydarzeniach związanych z wykonaniem uchwały lustracyjnej przez szefa MSW Antoniego Macierewicza 4 czerwca 1992 roku. Dzięki sensacyjnemu zapisowi tajnych narad, które odbyły się tuż tuż przed obaleniem rządu Jana Olszewskiego i zaraz potem, na chwilę rozsuwa się kurtyna zasłaniająca scenę polityczną III RP.
Film Jacka Kurskiego to brutalna prawda o zdradzie narodowych interesów i degeneracji części elit politycznych, demaskacja najbardziej zakłamanego wydarzenia najnowszej historii Polski. Film kultowy.
Najlepszy polski dokument po 1989 roku i "lektura obowiązkowa" dla ludzi pragnących poznać prawdę o Polsce bez fikcji.
Musisz obejrzeć ten film!
*********************
I fragment artykułu nt. piosenki i filmu z "Machiny":
"Piosenka, napisana dopiero kilka miesięcy temu, nawiązuje do wydarzeń z wiosny 1992 r., kiedy to w Sejmie wynikła tzw. sprawa teczek. Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, forsował lustrację czyli ujawnienie i odsunięcie od pełnienia funkcji publicznych byłych agentów komunistycznej Służby Bezpieczeństwa wśród polityków. Publiczną tajemnicą stało się to, że w archiwalnych materiałach o politykach - tajnych współpracownikach bezpieki, które znalazły się w "teczkach Macierewicza" - pojawiły się m.in. nazwiska prezydenta Lecha Wałęsy, ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego oraz marszałka Sejmu Wiesława Chrzanowskiego (do dziś nie stwierdzono jednoznacznie, czy ich obecność w aktach była fałszerstwem, esbecką prowokacją, czy wstrząsającą prawdą, jak utrzymywali Olszewski i Macierewicz). Oficjalne ujawnienie tych powiązań skompromitowałoby wielu posłów i ministrów, zwłaszcza tych uchodzących za niezłomnych solidarnościowców, a postulowana lustracja stanowisk oznaczałaby ustawowe odwołanie z urzędów państwowych osób, którym dowiedziono współpracę z SB - w świetle "listy Macierewicza" kilku czołowych polityków, z Lechem Wałęsą na czele.
Aby do tego nie dopuścić, nocą 4 czerwca 1992 r. doraźny sojusz ugrupowań, których działacze byli zagrożeni lustracją (prolustracyjne Porozumienie Centrum zostało zastąpione postkomunistycznym Sojuszem Lewicy Demokratycznej oraz Polskim Stronnictwem Ludowym) przegłosował w Sejmie natychmiastowe odwołanie premiera Olszewskiego. Prezes PSL Waldemar Pawlak został tymczasowym premierem, ponieważ nie udało się mu jednak sformować rządu, zastąpiono go po miesiącu Hanną Suchocką z Unii Demokratycznej.
Wielką sensacją stał się wyemitowany 27 lutego 1994 r. (w czwartek, po kryminale, w porze największej oglądalności) film dokumentalny Jacka Kurskiego "Nocna zmiana", w którym zostały pokazane nagrane kamerą VHS fragmenty narady u Lecha Wałęsy, poprzedzającej odwołanie Olszewskiego.
- Filmowano to spotkanie na potrzeby prezydenta - wspomina Kurski.
- Wałęsa i Wachowski wiedzieli, że odwołując rząd Olszewskiego, działają wbrew woli części swojego elektoratu. Chcieli mieć dowód na to, że nie tylko oni, ale też inni politycy byli w to zaangażowani. Potem te nagrania, jakoś zapomniane, walały się jak śmieci i przypadkowo zostały odkryte przez jakiegoś montażystę, który pracował przy programie "Prosto z Belwederu". Przegrał je i poprzez jakiegoś dziennikarza zagranicznego, jakiegoś znajomego, jakiś grill w czyimś ogródku, dotarły do żony Adama Glapińskiego (byłego ministra), który z kolei przekazał je mnie.
Kurski był także współautorem książki "Lewy czerwcowy", naświetlającej historię odwołania Olszewskiego z punktu widzenia jego sympatyków. Kazik Staszewski zobaczył film dopiero pół roku temu. Zbulwersował go sposób, w jaki politycy rozmawiają o Polsce, "jakby zastanawiali się, co zrobić z pizzą, którą przywieziono przed chwilą" (Brum 4/98).
- Kazik przyjechał do mnie do domu, do Gdańska-Wrzeszcza, z dziećmi - opowiada "Machinie" Jacek Kurski.
- Zaszczycił mnie, Jacka Kurskiego, który kocha Kult od 1984 r. W 1986 r. wspomagałem nawet wydanie półprofesjonalnie nagranej kasety z piosenkami z koncertów Kultu w Gdyni i w Sopocie. Do Kazika mam taki stosunek jak do Kaczmarskiego, bo Kazik robi podobne do Kaczmarskiego rzeczy, tylko na niwie rocka. W temacie Kultu w swoim środowisku politycznym jestem chyba najlepszym ekspertem, bo to moja młodość. W 1987 r. jako Jan Ostrowski wystąpiłem w Radiu Wolna Europa, w audycji prowadzonej przez Jacka Kaczmarskiego, w której prezentowałem nagrania Kultu. Do kraju zawiozłem piosenki Stanisława Staszewskiego w wykonaniu Kaczmarskiego.
Piosenka "Lewy czerwcowy (Panie Waldku)" wzbudziła w Kurskim jednak mieszane uczucia:
- Fajna muzycznie. Jestem wdzięczny, że Kazik ją napisał, ale jako artycha, a nie polityk może nie czuć pewnej subtelności. Otóż choć Pawlak jest nieco gburowaty i wygląda jak portret pamięciowy, to w tamtej sytuacji jako jedyny okazał elementarne ludzkie uczucia i umiejętność moralnej oceny sytuacji, dlatego najmniej z tego grona zasługuje na wyśmianie.
Ironią losu jest, że właśnie Lech Wałęsa doprowadził w 1995 r. do odwołania Waldemara Pawlaka, kiedy ten drugi raz pełnił urząd premiera, tym razem rządu postkomunistycznej koalicji PSL-SLD."
Rozdzielczość : 640 x 480 pikseli
Czas trwania : 01:01:43
Szybkość transmisji bitów: 192kb/s
Szybkość klatek: 25 na sekundę
Szybkość danych: 134kb/s
Kompresja wideo: XviD
|